Как да инсталираме Raspbian на Raspberry Pi

В този пост ще опиша от къде може да си закупите Raspberry Pi 3 и как да си инсталирате операционна система.

Първата стъпка през, която минах беше да проверя от къде мога да си набавя Raspberry Pi 3 със всички необходими неща към него, за да може то да функционира. Разгледах няколко различни места, които предлагат въпросния микро компютър, но на повечето места нямаха налични всички неща, които ми трябваха за да си сглобя комплекта, а те са:
– Raspberry Pi 3 Model B+
– Кутия за Raspberry Pi 3
– 32GB SD Card UHS-I
– Захранване

След преглеждане на различни online магазини се спрях на този: ER Elements – Electronics & Robotics.

Поръчах нещата и както беше описано в сайта им, ми ги изратиха още на същия ден. След дългото чакане на пратката, комплекта вече беше при мен.

 

С нетърпение разопаковах нещата, затворих платката в кутийката, за да избегна повреда по невнимание и дойде време да дам живот на Raspberry-то – да му инсталирам операционна система. От официялния сайт на Raspberry, могат да се изтеглят различни операционни системи:

Аз се спрях на Raspbian, защото е официалната версия, която се поддържа от Raspberry. От линка, който съм посочил по-горе, може да си изтеглите .img файла, който реално е вашата операционна система за Raspberry-то.
След като се изтегли файла идва време да го запишем на SD картата, като това може да стане през терминала или чрез софтуер. В този случай използвах програмата Etcher. С нея много лесно се инсталира операционната система на SD картата. За да инсталирате е необходимо да навите следните неща:

  1. Изтеглте си програмата
  2. След като я изтеглите стартирайте и трябва да видите подобен екран: [IMAGE]
  3. Изберете “Select image” и намерете .img файла, който изтеглихте по-рано
  4. След това изберете “Select drive” и намерете вашата SD карта
  5. И на последната стъпка изберете “Flash” и изчакайте процеса да приключи

След като приключи процеса, може да изкарате картата от компютъра и да я сложите в слота на Raspberry-то и да го включите към захранването. (евентуално трябва да тръгне 🙂 )

Добре е да имате сврързан монитор към микро компютъра, за да виждате какво се случва и дали въобще се случва нещо. Крайният резултат, който трябва да видим на екрана е този:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *